Avokadų aliejus sparčiai populiarėja žmonių virtuvėse kaip nuostabus kepimo aliejus. Turbūt labiausiai patrauklus jis yra dėl aukštos smilkimo temperatūros ir švelnaus, sviestinio skonio.
Avokadų aliejus turi kreminį, riešutinį vaisinį avokadų skonį ir jis yra koncentruoto skysčio pavidalu. Jį galite naudoti praktiškai viskam – nuo salotų padažo papildymo iki mėsos marinavimo ir jos kepimo! Avokadų aliejus yra aliejus, išspaustas iš avokado vaisių. Dėl jo švelnaus skonio ir aukštos smilkimo temperatūros jis yra populiarus kepimo aliejus, tačiau jį taip pat galite vartoti ir gryną. Ekologiškas avokadų aliejus savo naudingumu ir maistine verte yra labai panašus į alyvuogių aliejų. Kaip ir aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus, šalto spaudimo avokadų aliejus yra nerafinuotas ir išlaiko dalį vaisių skonio bei natūralią žalsvą spalvą. Avokadų aliejus taip pat gali būti naudojamas kaip drėkinamasis kremas ir tepamas tiesiai ant odos. Jo galima rasti daugelyje kosmetikos ir odos priežiūros produktų sudėtyje. Kai naudojamas išoriniam naudojimui, aliejus paprastai yra rafinuojamas ir balinamas, suteikiant jam šviesiai geltoną spalvą. Skirtinguose regionuose gaminamas ekologiškas aliejus paprastai turi ir skirtingą skonį, kvapą bei atspalvį.
Avokadų aliejaus rūšys ir gaminimo būdas
Yra dvi pagrindinės avokado aliejaus rūšys: ypač tyras ir rafinuotas. Avokadai yra ištisus metus auginami augalai, o kai kurios alyvuogių aliejaus gamyklos net apdoroja avokadus alyvuogių ne sezono metu. Dauguma aliejinių avokadų augalų auginami Naujojoje Zelandijoje, Meksikoje, Kenijoje ir Kalifornijoje. Norėdami išgauti geriausios kokybės avokadų aliejų, avokadai derliaus nuėmimo metu turi būti subrendę, bet ne pernokę. Procesas prasideda avokado minkštimo presavimu, odelės ir sėklų pašalinimu, tada aliejaus atskyrimu nuo vandens. Aukščiausios kokybės ypač tyras pirmojo spaudimo ekologiškas avokadų aliejus išlaiko labai panašias savybes, kaip ir grynas avokadas, todėl turi giliai žalią atspalvį, sviestinį, riebų skonį ir smilkimo temperatūrą maždaug 250° C. Žalias atspalvis atsiranda dėl chlorofilų, esančių avokado vaisiaus minkštime ir odelėje. Dėl šios priežasties aliejų būtina laikyti atokiau nuo šviesos, nes jame esantis chlorofilas gali sukelti oksidaciją ir padidinti greitesnio gedimo tikimybę. Rafinuotas avokadų aliejus būna skaidrios geltonos spalvos ir turi aukštesnę smilkimo temperatūrą, tarp 260–270° C. Rafinavimo procesas apima aliejaus dezodoravimą arba balinimą, todėl jo skonis būna daug labiau subtilus.
Kaip išsirinkti ir laikyti avokadų aliejų?
Turbūt opiausia problema būna išsirinkti geriausios kokybės avokadų aliejų iš visų jų pasiūlos. Kadangi avokadų aliejus yra kiek naujesnis produktas, jo kokybės standartai vis dar kuriami. Neapdorotas, šalto spaudimo ekologiškas avokadų aliejus, nors ir brangesnis, greičiausiai bus šviežias ir skanus. Renkantis ypač tyrą avokadų aliejų, įsitikinkite, kad spalva turi sodrų, žalią atspalvį. Stenkitės įsigyti tokį aliejaus butelį, kurio derliaus nuėmimo data nėra labai sena. Kaip ir kitus kepimo aliejus, avokadų aliejų reikia laikyti spintelėje ar sandėliuke, atokiau nuo šviesos. Atidarius, aliejus sandėliuke išsilaiko apie 6-8 mėnesius (o šaldytuve – šiek tiek ilgiau), tačiau visada galite pasitikrinti tikslų galiojimo datą ant savo buteliuko. Kaip ir kitus aliejus, avokadų aliejų reikia laikyti spintelėje ar sandėliuke, atokiau nuo tiesioginės dienos šviesos. Atidarius, aliejus sandėliuke išsilaiko apie 6-8 mėnesius (o šaldytuve – šiek tiek ilgiau), tačiau visada žiūrėkite į tikslią galiojimo datą ant savo aliejaus buteliuko.
Kur naudoti avokadų aliejų?
Ypač tyras ekologiškas avokadų aliejus išsiskiria savo sviestiniu, žolelių prieskoniu. Jis puikiai tinka naudoti jo neapdorojus – gardinkite juo salotas ar pagaminkite skanų salotų padažą. Norėdami pagaminti lengvą užkandį, paskrudinkite duonos riekelę, uždėkite šviežių pjaustytų pomidorų ir apšlakstykite avokadų aliejumi bei žiupsneliu druskos. Tiek ypač tyras, tiek rafinuotas avokadų aliejus gali būti naudojamas įvairiems maisto gaminimo būdams, ypač kepti ir troškinti, nes aliejus saugus kepti aukštoje temperatūroje. Galite kepti prieš tai šaldytas daržoves ir net galite gruzdinti vištieną. Aliejus taip pat yra puikus pasirinkimas troškinti mėsai. Mūsų ekologiškas šalto spaudimo avokadų aliejus BIONATURALIS yra idealus pagardas salotoms ir šaltiesiems patiekalams, taip pat puikiai dera ir su jūros gėrybėms.
Avokadų aliejaus nauda organizmui
Avokadų aliejus yra išties naudingas kiekvieno asmens sveikatai. Pastebėta, jog šis gali pagelbėti siekiant išvengti tam tikrų dantenų ligų. Taipogi, toks produktas yra itin naudingas regėjimui. Avokadų aliejus prisideda ir prie pagalbos sąnariams, mažina artrito simptomus. Be to, šis pagreitina žaizdų gijimą, padeda įsisavinti kitas maisto medžiagas, saugo nuo širdies ligų. Visgi, pastarąjį galima naudoti ne tik maisto gamyboje, tačiau ir grožio srityje. Avokadų aliejaus sudėtyje esančios riebiosios rūgštys pagelbėja nagams bei plaukams. Nenuostabu, jog šio produkto galima rasti net ir kai kuriose kosmetikos priemonėse. Taigi, jei dar nesate to padarę, būtinai įtraukite avokadų aliejų į savo racioną.