Ghee (tariamas GEE su kietuoju G), iš hindi kalbos šis žodis verčiamas kaip „riebalai“. Ghee pavadinimą galima naudoti kaip mums visiems įprasto sviesto sinonimą, tačiau yra vienas skirtumas. Skirtingai nei prancūziškoje technikoje, gamindami ghi tradiciškai kurį laiką troškina, kol paruduoja pieno kietosios dalelės, kas jau paruoštam sviestui suteikia riešutų poskonį. Jis jau labai seniai naudojamas Indijos virtuvėje ir ajurvedos tradicijose. O šiais laikais šį sviestą dažnai galima rasti ir mūsų virtuvėse, kadangi jo populiarumas kuo toliau tuo labiau įgauna pagreitį.
Kas yra Ghee?
Kaip ir mums įprastas sviestas, ghi susidaro iš perdirbto sviesto atskiriant pieno kietąsias daleles ir sviesto riebalus verdant vandenį. Klasikinio prancūziško stiliaus sviesto gaminimo būdo metu, gryni sviesto riebalai iš karto įtempiami ir jau paruoštas blyškios auksinės spalvos produktas leidžiamas plačiam vartojimui.Taikant indišką metodą, procesas turi dar vieną žingsnį, kurio metu karamelizuojamos pieno kietosios medžiagos dar prieš nukošiant sviesto riebalus, kad suteikti Ghee riešutų skonį ir sodresnę spalvą. Ghee būna įprastas, standartinis, tačiau būna ir pagardintų jo variantų. Standartinis Ghee neturėtų turėti kitų ingredientų, išskyrus nesūdytą saldų grietinėlės sviestą. Tačiau prekyboje galite rasti ir kultivuotą ghi, kuris gaminamas iš fermentuotos grietinėlės, tokio sviesto skonis yra kiek aštresnis ir konsistencija tąsesnė, labiau primenanti jogurtą. Arba galite rasti ir prieskoniais pagardintą ghi, kuris dažniausiai turi papildomai pridėto česnako, čili arba žolelių mišinio.
Kur Ghee naudojamas?
Ghee puikiai pritaikomas kepimui aukštoje temperatūroje. Šis ekologiškas sviestas yra kur kas geresnis pasirinkimas, nei kepimas ant mums įprasto sviesto, kadangi Ghee smilkimo taškas yra net 260° C, palyginti su įprasto sviesto – tik 176° C. Indiškoje virtuvėje dažnai naudojami aliejus ir sviestas, ghi gali būti puikus šių ingredientų pakaitalas. Šis universalus sviestas gali būti naudojamas kaip sviestas ar aliejus daugelyje receptų, neatsižvelgiant į jų kilmę. Taip pat galima juo pakeisti alyvogių aliejų ar kokosų aliejų kepiniuose arba naudoti troškinimui ir gruzdinimui. Arba tiesiog ištirpinkite Ghee sviestą ir užtepkite ant duonos riekelės puikiam užkandžiui, užpilkite jį ant kukurūzų spragėsių arba prieš patiekdami apšlakstykite daržoves. Ghi skonis primena sviestą, bet su šiek tiek paskrudintu, riešutiniu fonu. Kaip ir sviestas, komerciniai ghi prekės ženklai skiriasi skoniu, priklausomai nuo jo gamybai naudojamo pieno kokybės. Kadangi pieno kietosios dalelės buvo pašalintos, ghi burnoje nesijaučia kreminio sviesto pojūčio. Ghi išlieka minkštas kambario temperatūroje, bet šaldytuve tampa tvirtas ir granuliuotas.Ghee sviestą labai lengvai galite įsigyti parduotuvėje. Jįį taip pat galima ir gan nesunkiai pasigaminti namuose. Kai sviestas tirpsta, jis išsiskiria į tris skirtingus sluoksnius. Esant vidutinei ugniai, tas išsiskyrimas turėtų užtrukti vos kelias minutes, todėl atidžiai stebėkite. Viršutinis sluoksnis putoja, o pieno kietosios dalelės nukrenta į apačią. Grynas Ghee sviestas lieka pačiame viduryje. Norėdami gauti kuo geresnį sviestą galutiniame rezultate, gaminkite Ghee iš aukštos kokybės nesūdyto sviesto, pagaminto iš žole šeriamų karvių pieno. Dėl ilgesnio galiojimo laiko nei įprastas sviestas, ghi, laikomas sandariame inde, gali būti tinkamas naudojimui tikrai ilgai. Taip pat jis gali būti laikomas kambario temperatūroje. Laikykite jį vėsioje, tamsioje ir sausoje spintelėje. Karštis ir skystis gali sukelti ghi oksidaciją ir tokiu atveju sviestas gali sugesti. Oksidacija paverčia jį tamsesniu nei jam įprasta auksinė spalva ir sugedęs ghi turi rūgštų kvapą. Bet kuriuo atveju, sugedusį ghee naudoti nesaugu ir jį reikia išmesti.