Grikiai yra maistingos sėklos be glitimo, su skrudintu riešutų skoniu ir minkšta kramtomąja tekstūra. Grikių kruopos, žydinčių augalų sėklos, dažnai pateikiamos sveiko maisto receptuose ir iš jų gaminami tokie produktai, kaip grikių miltai, soba makaronai ir skrudintos kruopos. Grikiai kilę iš Fagopyrum esculentum augalo, giminingo rabarbarams ir rūgštynėms. Azijoje grikiai kilę iš giminingo Fagopyrum tataricum augalo. Grikiai auginami daugiau nei 8000 metų ir kartais vadinami senoviniais grūdais. Tai buvo įprastas pasėlis visame pasaulyje, kol XX amžiuje buvo pradėtos naudoti azoto trąšos, kurios padidino kukurūzų ir kviečių gamybą. Dėl to šie augalai buvo sodinami laukuose, kurie anksčiau buvo naudojami grikiams, o grikių gamyba smarkiai sumažėjo, nors jie vis dar yra dažnai naudojamas produktas Rytų Europos virtuvėse.
Kas yra grikiai?
Ši sėkla be glitimo nėra susijusi su kviečiais, nors ją galima naudoti vietoj kviečių grūdų, tokių kaip bulguras, kviečių uogos ir spelta, naudojant tą patį virimo būdą. Nors grikiai kainuoja daugiau, jie vis tiek yra palyginti nebrangus, aukštos kokybės baltymų šaltinis. Trikampiai branduoliai laikomi „pseudojavais“ – tai ne žolinių augalų sėklų, kurios paprastai vartojamos taip pat, kaip grūdai, kategorijos pavadinimas. Amarantas ir quinoa taip pat yra pseudojavai. Kadangi grikiai nėra susiję su kviečiais, jie yra be glitimo. Glitimas yra baltymas, randamas kviečiuose ir kai kuriuose kituose grūduose, tačiau jo nėra žydinčių augalų sėklose. Nors grikiai neturi glitimo, juose vistiek gali pasitaikyti glitimo pėdsakų, jei jie buvo apdorojami ir supakuojami įrenginyje, kuriame taip pat apdorojami kviečiai.
Kaip išvirti grikius ir kam juos naudoti?
Grikius nuplaukite, tada virkite vandenyje santykiu 1:2. Vandenį užvirinkite, suberkite grikių kruopas ir šiek tiek druskos, leiskite vėl užvirti ir uždenkite puodą, sumažinkite ugnį ir virkite apie 15 minučių, arba kol suminkštės. Grikių kruopas galima sumalti į miltus, skirtus naudoti makaronams, blynams ir daugeliui produktų be glitimo. Tai yra pagrindinis japoniškų soba makaronų ingredientas. Neapdorotos grikių kruopos suteikia granolai, sausainiams, pyragams, krekeriams ir kitiems į duoną panašiems gaminiams tekstūros ir maistinės vertės. Juos taip pat galima daiginti, naudoti sumuštiniams ir salotoms. Kiekvienas gali pagardinti bet kurį patiekalą, nuo jogurto, sriubos iki salotų, apibarstęs neapdorotomis grikių kruopomis. Grikiai, kurie skystyje tampa želatiniai, taip pat yra geras rišiklis kepiniams. Stipresnio skonio nei įprasti grūdai, tokie kaip kviečiai, avižos ir ryžiai, grikiai gali pasirodyti šiek tiek kartūs. Natūraliai skrudintas riešutų skonis tampa intensyvesnis grikius kepant. Džiovintas grikių kruopas laikykite kaip ir bet kokius grūdus – sandariame inde, apsaugotame nuo šviesos, karščio ir drėgmės. Tačiau jų galiojimo laikas nėra ypač ilgas. Nesmulkintų grūdų taryba grikių kruopas rekomenduoja sunaudoti per du mėnesius. Grikių miltus taip pat reikia laikyti sandariame inde, sunaudoti iš karto arba per mėnesį. Laikant juos šaldiklyje, jų galiojimo laikas padvigubėja.
Skrudinti grikiai ar neapdoroti grikiai?
Skrudinti grikiai naudojami kelių skirtingų kultūrų tradiciniams patiekalams gaminti. Paprastai skrudinti grikiai vadinami kasha. Jei ieškote neapdorotų grikių kruopų, venkite skrudintų. Visada galite atskirti pagal spalvą ir aromatą. Skrudinti grikiai yra daug tamsesnės, rausvai rudos spalvos ir turi stiprų riešutų, skrudintą kvapą. Neapdorotos grikių kruopos yra šviesiai rudos arba žalios spalvos ir visai neryškaus aromato. Galite juos daiginti arba naudoti įvairiuose patiekalų receptuose.
Grikių nauda organizmui
Grikiai pasižymi nepriekaištinga maistine verte. Pastarųjų sudėtyje gausu baltymų, angliavandenių, B vitaminų, įvairių mineralų. Šios kruopos stiprina kraujagysles, apsaugo nuo kraujo krešėjimo, mažina insulto tikimybę. Taipogi, grikiai efektyviai reguliuoja cukraus kiekį organizme, padeda kovoti su bloguoju cholesteroliu. Dėl sudėtyje esančių angliavandenių, šis produktas yra puikus energijos šaltinis, todėl idealiai tinka pusryčiams. Be to, grikiai pagerina virškinimo sistemos darbą, saugo nuo vidurių užkietėjimo. Šių kruopų sudėtyje esantis magnis taip pat pravers tiems, kurie susiduria su migrena, serga depresija. Visgi, svarbiausias faktas yra tai, jog grikiuose galima rasti visų reikalingų amino rūgščių. Taigi, į savo racioną pastaruosius įtraukti tiesiog būtina.