Baltoji arbata yra gana reta arbatos rūšis. Ji ypač vertinama tarp Kinijos arbatos mėgėjų. Šis gėrimas išpopuliarėjo dėl savo skonio ir naudingų savybių sveikatai. Baltoji arbata išsiskiria tuo, kad gamybos metu ji yra minimaliai apdorojama ir pažeidžiama, todėl išlaiko daugiausiai maistinių medžiagų ir vitaminų. Šiai arbatai renkami pumpurai ir dar pilnai neišsiskleidę lapeliai, jie skinami rankomis ankstyvą pavasarį, o sudžiovinti išlieka beveik tokios pačios formos, lyg būtų ka tik nuskinti. Pumpurėliai bei lapeliai padengti baltais pūkeliais – būtent taip baltoji arbata ir gavo savo pavadinimą. Kadangi nuskinti lapeliai ir pumpurėliai apdorojami tik juos pavytinus ir išdžiovinus karštame ore, arba natūraliai – saulėje, ši arbata išsaugo didžiulį kiekį naudingų medžiagų – antioksidantų, aminorūgščių ir vitaminų.
Kokios populiariausios baltosios arbatos rūšys?
Baltosios arbatos rūšys skirstomos pagal žaliavą. Populiariausios ir dažniausiai sutinkamos baltosios arbatos rūšys:
Bai Hao Yin Zhen (sidabrinė adata) arbatos rūšis yra brangiausia ir labiausiai vertinama tarp baltosios arbatos rūšių, kadangi ją sudaro tik arbatos pumpurėliai.
Bai Mu Dan (baltasis bijūnas) yra labai populiari arbata, gaminama iš jaunų arbatmedžio lapų ir pumpurų. Šios arbatos žaliavos atrodo ypatingai: nesusisukę tamsios spalvos lapeliai ir pumpurai, padengti balkšvais pūkeliais. Šios arbatos gamybai visi lapeliai turi būti sveiki, tai reiškia, kad negalima naudoti sulaužytų ar kitaip pažeistų lapelių. Bai Mu Dan arbata arbata turi švelnų vaisių ar gėlių skonį.
Shou Mei (ilgaamžiškumo arbata) yra pati paprasčiausia arbata pagal žaliavas. Didžiąją dalį sudaro lapai su nedideliu arbatos pumpurų skaičiumi. Shou Mei arbata pasižymi vanilės ir bambuko natomis. Arbata švelniai gelsva, gali būti beveik permatoma, kaip šviežias medus ar gintaras.
Kaip gaminama baltoji arbata?
Baltoji arbata išsiskiria iš kitų, dėl savo gamybos (žaliavų rinkimo ir jo apdorojimo būdo). Šiai arbatai visuomet renkami tik jauni arbatmedžio pumpurai ir tik vos vos išsiskleidę, smulkūs lapeliai. Kadangi jie nuskinami anksti – dar būna pasidengę balkšvais pūkeliais. Tuomet nuskintos arbatos žaliavos nedelsiant išdžiovinamos natūraliomis sąlygomis saulėje arba karštyje, specialioje vietoje. Todėl ši arbata yra itin lengvai apdorota ir beveik nepažeista oksidacijos proceso. Tai leidžia išsaugoti subtilų ir švelnų arbatos skonį bei aromatą.
Baltoji arbata gaminama Fudzian provincijoje, Fuding, Zhenghe, Jiangyan, Songxi regionuose. Žaliavos renkamos vieną kartą metuose, ankstyvą pavasarį, maždaug nuo kovo mėnesio vidurio iki balandžio mėnesio pradžios. Be to, arbatžolės visuomet skinamos rankomis ir tik esant sausam orui. Šviežiai nuskinti pumpurai ir lapeliai šiek tiek vytinami, tuomet išdžiovinami ir iš karto supakuojami.
Bai Hao Yin Zhen rūšiai naudojami tik pumpurai (lapeliai į šią arbatą nėra dedami). O į žaliavų rinkimą žiūrima labai rimtai. Jei lijo ar neišdžiūvo rasa, pumpurai nerenkami. O jau išsiskleidę, vėjo ar saulės paveikti pumpurai išmetami. Šiai arbatai tinka tik stiprūs, tinkamos formos pumpurai.
„Bai Mu Dan“ ir „Shou Mei“ arbatos rūšys ruošiamos kiek paprasčiau, kadangi jose yra ne tik pumpurų, bet ir arbatos lapelių. Pagrindinės baltosios arbatos ruošimo procedūros – ką tik nuskintų lapų vytinimas ir džiovinimas. Nepaisant to, kad šios arbatos gamyboje yra tik du etapai, perdirbimo procesas yra reikalaujantis labai daug darbo, todėl ir baltosios arbatos kaina yra kiek didesnė.
Kaip virti baltąją arbatą?
Baltoji arbatai užplikyti netinka verdantis vanduo. Tinkamiausia vandens temperatūra yra iki 90 laipsnių. Pritraukimui dažniausiai užtenka iki penkių minučių. Tačiau kartais gali pakakti ir minutės laiko, tai priklauso nuo arbatžolių rūšies. Kartais trumpiau kaitinta baltoji arbata gali būti aromatingesnė ir skanesnė. Taigi, jei norite pasimėgauti ypatingu baltosios arbatos skonių, jos galite įsigyti Bionaturalis internetinėje parduotuvėje.
Kuo baltoji arbata skiriasi nuo žaliosios?
Pagrindinis skirtumas tarp baltosios ir žaliosios arbatos yra fermentacijos laipsnis ir gamybos technologija. Baltoji arbata yra labiau fermentuota, nes ji praeina ilgesnį džiovinimo etapą. Tačiau ji nėra paveikiama mechaniškai, ir jos žaliavos išlieka „natūralesnės“. Baltojoje arbatoje yra arbatos pumpurų arba ji sudaryta tik iš pumpurų, kaip pavyzdžiui, Bai Hao Yin Zhen rūšis.
Tuo tarpu žalioji arbata gamybos metu yra termiškai apdorojama, o pagrindinė jos žaliava yra lapai. Svarbiausias skirtumas tarp baltosios ir žaliosios arbatos, be abejo, yra skonis. Žalioji arbata turi žolelių natų, gali būti kiek aitroka. O baltoji arbata gėlių skonio, saldoka, su vaisių natomis.
Kuo naudinga baltoji arbata?
Baltoji arbata gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir neleisti susidaryti kraujo krešuliams, išvalyti organizmą nuo toksinų, taip pat gali teigiamai veikti nervų sistemą, padėti stiprinti kaulinį audinį. Baltoji arbata taip pat turi antibakterinį poveikį ir gali padidinti imuninės sistemos atsparumą. Be to, ši arbata gerina medžiagų apykaitą.
Baltojoje arbatoje yra gausu vitaminų ir antioksidantų. Todėl ji ypač naudinga arbata moterims, kadangi gali padėti gerinti odos būklę, sumažinti patinimą bei švelniai tonizuoti. Taip pat ši arbata padeda kovoti su lėtiniu nuovargiu ir gali pagerinti nuotaiką. Baltąją arbatą taip pat rekomenduojama gerti daugelio dietų metu, būtent todėl, kad ji suaktyvina medžiagų apykaitos procesus ir išvalo jį nuo toksinių medžiagų.
Laikymo sąlygos
Laikyti arbatą reikia uždarame inde (pavyzdžiui, keramikiniame ar mediniame) su sandariu dangteliu, tamsioje ir sausoje vietoje. Baltoji arbata gali greitai prarasti savo savybes jei bus laikoma nesandariai, taip pat ji akimirksniu sugeria pašalinius kvapus. Todėl jos tikrai nereikėtų laikyti stalčiuje su prieskoniais ir kava. Hermetiškame inde arbatą reikėtų laikyti ne ilgiau, kaip vienerius metus, kad ši neprarastų savo naudingų savybių.
Susiję produktai
-
-30%SALEEkologiška
Ekologiška FAIRTRADE CUPPER baltoji arbata su avietėmis
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page