Vyno actas, pagamintas iš raudonojo arba baltojo vyno, yra įprastas kai kurių Viduržemio jūros regiono virtuvių ingredientas. Vyno actas turi mažesnį rūgštingumą nei sidro actas ar baltasis actas. Įprastai mes dažnai sutinkame tokius vyno actus, kaip prancūziškas šampano actas, ispaniškas šerio actas ir itališkas balzaminis actas. Pastarasis yra sodrus, šiek tiek saldus ir šiek tiek sirupinis. Balzamiko actas puikiai tinka salotoms, padažams ir vaisių desertams gaminti. Vyno actas gali būti skirstomas į baltojo vyno actą ir raudonojo vyno actą. Vyno actas gaminamas rauginant šviežią vyną. Kuo geresnės kokybės vynas – tuo geresnis actas. Kaip ir vynas, dažniausiai gaminamas baltas ar raudonas actas. Gaminant geros kokybės vyno actą jis pora metų laikomas medinėse statinėse – būtent toks yra mūsų vyno actas.
Kas yra baltojo vyno actas?
Baltojo vyno actas yra baltas vynas, kuris buvo fermentuotas ir oksiduotas į rūgštį, turinčią lengvą vaisių skonį. Distiliavimo procesas paprastai vyksta nerūdijančio plieno kubiluose, vadinamuose acetatoriais, kurie vyne esantį etanolį veikia deguonimi. Tada gauta acto rūgštis skiedžiama vandeniu iki skonio receptoriams malonaus rūgštingumo, kažkur tarp 5 ir 7 procentų. Nors vynuogių, naudojamų tokiame kaip itališkas balzaminis actas, kilmė yra žinoma (tokiu atveju Trebbiano arba Lambrusco), baltojo vyno actas gali būti pagamintas iš vynų mišinio, vadinamo „vyno sultiniu“.
Koks skirtumas tarp baltojo vyno ir raudonojo vyno acto?
Kaip ir baltojo vyno actas, raudonojo vyno actas gaminamas iš oksiduoto raudonojo vyno. Akivaizdžiausias skirtumas tarp jų, be vyno veislių skonio natų aido, yra spalva: raudonojo vyno actas suteikia subtilų rausvą atspalvį viskam, kur jį dedate. Baltojo vyno actas to nedaro, o tai gali būti tikras privalumas, kai jo dedate į marinatą arba troškinate maistą.