Geriausias aliejus kepimui – ką svarbu žinoti ir kokį pasirinkti?
Kepimas yra vienas iš labiausiai pamėgtų maisto gaminimo būdų, kuris puikiai išryškina skirtingų ingredientų skonį ir suteikia jiems ypatingą aromatą bei tekstūrą. Todėl tinkamo aliejaus pasirinkimas yra ypač svarbus, norint pagaminti tobulą patiekalą. Rinkoje yra gausu skirtingų aliejų, tačiau kiekvienas jų turi savo unikalų skonį, kvapą ir savybes, kurios gali turėti įtakos galutinio patiekalo skoniui ir kokybei.
Kas yra aliejaus smilkimo temperatūra ir kodėl ji tokia svarbi?
Prieš pasirenkant geriausią aliejų kepimui, turite susipažinti su tokia sąvoka, kaip “aliejaus smilkimo temperatūra” arba “dūmų taškas”. Tai temperatūra, kurioje aliejus pradeda degti ir išskirti toksiškas medžiagas, įskaitant laisvuosius radikalus ir kancerogenus. Aliejaus smilkimo temperatūra turi įtakos patiekalų skoniui ir tekstūrai. Skirtingi aliejai turi skirtingas smilkimo temperatūras, todėl svarbu naudoti tik tinkamus aliejus kepimui, kad išsaugoti norimą patiekalų skonį ir kokybę.
Be to, renkantis aliejų kepimui svarbus ir laisvųjų riebalų rūgščių kiekis: kuo mažesnis laisvųjų riebalų rūgščių kiekis, tuo didesnė smilkimo temperatūra. Be to, aliejaus “dūmų taškas” gali skirtis priklausomai nuo to, ar jis rafinuotas, ar ne. Nerafinuoti aliejai įprastai turi žemą smilkimo temperatūrą, kadangi nefiltruotos organinės dalelės greitai pradeda degti. Todėl tokį aliejų verčiau naudokite šaltiems patiekalams pagardinti. O rafinuotas aliejus yra be priemaišų, praktiškai neturi skonio ar kvapo, tačiau yra atsparesnis kaitinimui, todėl puikiai tinka kepimui. Gaminant maistą svarbu neįkaitinti aliejaus iki jo smilkimo temperatūros. Tad ruošiant maistą orkaitėje, keptuvėje ar grilyje, įsitikinkite, kad naudojate aliejų su aukšta smilkimo temperatūra.
Kodėl kepimui labiau tinka rafinuotas aliejus?
Pagrindinis skirtumas tarp rafinuoto ir nerafinuoto aliejaus yra tas, kad pirmasis produktas yra specialiai išvalytas, o antrasis išlaiko ne tik naudingas medžiagas, bet ir ypatingą skonį bei aromatą. Tačiau kepimui labiau tinka būtent rafinuotas aliejus, kadangi jis yra išgrynintas ir išvalytas nuo jame esančių priemaišų. Jis neturi tokio ryškaus skonio ir aromato bei yra skystesnės konsistencijos. Toks produktas puikiai tinka kepimui, nors, žinoma, kepimas nėra pats sveikiausias būdas ruošti maistą.
Šios rūšies aliejus nuo nerafinuoto skiriasi tuo, kad turi ilgesnį galiojimo laiką ir yra mažiau reiklus laikymo sąlygoms. Tačiau ir rafinuotą aliejų geriau saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Laikykite aliejų tamsioje spintelėje. Be to, atminkite svarbų dalyką – maistą tame pačiame aliejuje galima kepti tik vieną kartą! Pakartotinis aliejaus naudojimas jau gali būti pavojingas sveikatai.
Kam galima naudoti nerafinuotą aliejų?
Paprastai nerafinuoti aliejai yra tirštesnės konsistencijos. Todėl geriausia juos naudoti šaltų patiekalų pagardinimui. Toks aliejus netinka kepimui aukštoje temperatūroje – jis oksiduojasi ir pradeda degti, ne tik prarasdamas vitaminus ir maistines medžiagas, bet ir pradeda išskirti toksiškas medžiagas. Todėl nerafinuotą aliejų geriau naudokite šaltų patiekalų gaminimui, pavyzdžiui, salotoms.
Į ką atsižvelgti renkantis aliejų kepimui?
Maisto gaminimas yra bene svarbiausia mūsų kasdienybes dalis. O aliejus vaidina labai svarbų vaidmenį gaminimo procese, būtent maisto kepime, ir gali turėti įtakos skoniui, tekstūrai ir netgi mūsų sveikatai. Taigi, į kokius kriterijus atsižvelgti norint išsirinkti geriausią kepimo aliejų?
Aliejaus kokybė. Renkantis aliejų kepimui, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į jo kokybę. Geriausia rinktis aukštos kokybės aliejų, kuris yra pagamintas iš natūralių ingredientų.
Smilkimo temperatūra. Aliejaus smilkimo temperatūra yra ypatingai svarbi renkantis kepimo aliejų. Skirtingų rūšių aliejus turi skirtingą smilkimo temperatūrą. Kepimui svarbu pasirinkti aliejų, kurio smilkimo temperatūra yra aukšta, kad kaitinant jis nepradėtų irti ir išskirti kenksmingų medžiagų. Aliejus turintis aukštą smilkimo temperatūra išsaugo savo savybes ir leidžia pasiekti norimą rezultatą kepant maistą.
Riebalų rūgščių kiekis. Riebalų rūgštys yra svarbi aliejaus sudedamoji dalis ir gali turėti įtakos mūsų sveikatai. Rinkdamiesi aliejų kepimui, atkreipkite dėmesį į jame esantį sočiųjų, nesočiųjų ir transriebalų rūgščių kiekį. Geriausia rinktis tokius aliejus, kuriuose yra mažai sočiųjų riebalų rūgščių ir transriebalų, pavyzdžiui, alyvuogių aliejų.
Skonis ir aromatas. Aliejaus kepimui pasirinkimas taip pat priklauso nuo skonio ir aromato pageidavimų. Kai kurie aliejai turi intensyvesnį skonį ir aromatą, o tai gali turėti įtakos paruošto patiekalo skoniui. Taigi, pasirinkite aliejų, atitinkantį jūsų pageidavimus ir ruošiamo maisto rūšį.
Aliejaus rūšis. Aliejai gali būti rafinuoti ir nerafinuoti. Rafinuoti aliejai yra išvalomi ir apdorojami, siekiant pagerinti jų stabilumą ir galiojimo laiką. Paprastai jie turi aukštesnę smilkimo temperatūrą ir gali būti naudojami kepimui aukštoje temperatūroje. Kai kurie iš populiariausių rafinuotų aliejų yra saulėgrąžų ar kukurūzų aliejus. Tuo tarpu nerafinuoti aliejai yra minimaliai apdorojami ir išlaiko daugiau natūralių savybių. Tačiau todėl jie turi žemesnę smilkimo temperatūrą ir yra labiau tinkami šaltiems patiekalams pagardinti arba maisto gaminimui žemoje temperatūroje.
Taigi, renkantis tinkamiausią kepimo aliejų, reikia atsižvelgti į kelis veiksnius, tokius kaip aliejaus kokybė, jo smilkimo temperatūra, riebalų rūgščių kiekis, skonis bei aromatas, taip pat kaina ir prieinamumas. Pasirinkę tinkamą aliejų, galėsite paruošti skanius ir sveikus patiekalus. Atminkite, kad kokybiškas aliejus yra sėkmingo kepimo pagrindas!
Alyvuogių aliejus kepimui – taip ar ne?
Alyvuogių aliejus puikiai tinka kepimui. Tačiau labai svarbu kepti tinkamoje temperatūroje, jo neperkaitinant. Tokiu atveju jis nepatiria didelių struktūrinių pokyčių ir išlaiko savo maistinę vertę. Jo smilkimo temperatūra pakankamai aukšta ~ 210ºC, ji yra žymiai aukštesnė nei optimali maisto kepimo temperatūra, kuri yra maždaug ~ 180ºC.
Rafinuotas ar nerafinuotas aliejus – kurį pasirinkti?
Aliejai gali būti rafinuoti arba nerafinuoti. Rafinuotas aliejus yra tas, kuris buvo išvalytas nuo daugumos priemaišų. Tačiau reikėtų žinoti, kad rafinuotas aliejus išvalomas net ir nuo naudingų priemaišų. Tokie aliejai praktiškai neturi kvapo, o jų skonis silpnas. Tačiau būtent todėl toks aliejus idealiai tinka kepimui.
Nerafinuoti aliejai yra natūralus augalinių riebalų mišinys su įvairiomis priemaišomis. Būtent nerafinuotuose aliejuose yra didžiausias kiekis vitaminų, mikroelementų ir kitų žmogaus organizmui reikalingų maistinių medžiagų. Tokie aliejai turi ryškų kvapą ir savo specifinį skonį. Tačiau nepatartina termiškai apdoroti nerafinuotų aliejų. Šio aliejaus galite įpilti į bet kokius šaltus patiekalus, taip pat į karštus patiekalus, bet tik tuomet, kai jie jau paruošti.
Kaip saugoti aliejų?
Bet koks aliejus turi būti laikomas vėsioje, tamsioje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Buteliukai turi būti sandariai uždaryti, kad būtų išvengta sąlyčio su oru. Atkimšus nerafinuoto aliejaus buteliuką, jį patartina laikyti šaldytuve. Išimtis yra alyvuogių aliejus, kurį reikia laikyti kambario temperatūroje. Nerafinuotas aliejus turi būti sunaudotas per mėnesį nuo buteliuko atidarymo.
Susiję produktai
-
Ekologiškas kanapių sėklų aliejus BIONATURALIS 250ml
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Ekologiškas šalto spaudimo avokadų aliejus BIONATURALIS 250 ml
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Šalto spaudimo linų sėmenų aliejus NATURALISIMO 500ml
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page