Apie žalios arbatos naudą sveikatai kalbama jau šimtmečius. Kinijoje ir Indijoje žalioji arbata buvo naudojama tradicinei medicinai – kontroliuoti kraujavimą, virškinimo sutrikimams palengvinti ir reguliuoti kūno temperatūrą. Tačiau ir šiais laikais žalioji arbata plačiai vartojama dėl savo naudingų savybių, kadangi savo sudėtyje turi antioksidantų ir naudingų polifenolių. Taigi, kuo žalioji arbata naudinga mūsų organizmui?
Naudingos medžiagos žaliosios arbatos sudėtyje
Geriausiose žaliosios arbatos rūšyse yra apie daugybė naudingų medžiagų, tarp kurių yra magnis, fluoras, jodas, natris, fosforas, kalis ir daugelis kitų, taip pat vitaminų P, C ir B grupės. Kiti naudingi žaliosios arbatos komponentai:
Kofeinas – suteikia kūnui žvalumo ir tonizuoja.
Antioksidantai – padeda kovoti su priešlaikiniu senėjimu bei taip pat gali padėti sumažinti antsvorį. Makro- ir mikroelementai – gerina nagų ir plaukų kokybę, stiprina imuninę sistemą.
Polifenoliai – palaiko širdies veiklą ir stiprina kraujagysles.
Žaliosios arbatos nauda mūsų sveikatai
Žaliojoje arbatoje yra daug naudingų medžiagų, tad kokia gi žalios arbatos nauda mūsų organizmui?
- Priešuždegiminis poveikis. Pavyzdžiui, kinų liaudies medicinoje žalioji arbata buvo naudojama kaip karščiavimą mažinanti priemonė, stabdanti kraujavimą ir pagreitinanti žaizdų gijimą.
- Žalioji arbata padeda palaikyti imuninę sistemą bei gali būti veiksminga priešlaikinio senėjimo prevencijai. Katechinai esantys žaliojoje arbatoje neleidžia laisviesiems radikalams pažeisti ląstelių. Tad žalioji arbata ypač naudinga moterims: ją geriant reguliariai, senėjimas sulėtėja, oda atrodo skaistesnė, išsilygina smulkios raukšlelės.
- Gerina koncentraciją, našumą, atmintį. Tonizuojantis žaliosios arbatos poveikis padeda išvengti mieguistumo ir apatijos. Išgėrus arbatos gaminasi daugiau dopamino, sumažėja nervų sistemą slopinančios medžiagos, adenozino, sintezė.
- Žalioji arbata pakelia nuotaiką, mažina stresą. L-teanino dėka ji padeda nurimti ir sumažinti stresą.
- Padeda išvalyti organizmą nuo toksinų. Žaliosios arbatos nauda sveikatai taip pat apima jos gebėjimą pašalinti toksiškas medžiagas iš organizmo.
- Gali padėti numesti svorio. Žalioji arbata gali padėti numesti svorio, jei derinama su tinkama mityba ir fiziniu aktyvumu. Ši arbata pagreitina medžiagų apykaitą ir riebalų skaidymąsi, kad probleminėse vietose neatsirastų papildomų kilogramų.
- Katechinai esantys žaliojoje arbatoje gerina pažinimo funkcijas, apsaugodami smegenų neuronus nuo sunaikinimo. Tai gali padėti išvengti Parkinsono ir Alzheimerio sindromų išsivystymo. Be to, žalioji arbata taip pat gali sumažinti vėžio riziką, kadangi polifenoliai apsaugo nuo ultravioletinės spinduliuotės ir neleidžia vystytis kenksmingoms ląstelėms. O antioksidantai slopina oksidacinius procesus. Tačiau žalioji arbata nėra vaistas, ji tik gali būti naudinga kaip profilaktinė priemonė.
- Ši arbata taip pat gali būti naudinga burnos ertmės sveikatos palaikymui. Ji padeda išsaugoti dantų emalį bei kovoja su blogu burnos kvapu. O katechinai neleidžia vystytis bakterijoms, kurios sukelia kariesą.
- Pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Palaiko kraujagyslių elastingumą, kovoja su aterosklerozinių plokštelių susidarymu, gali padėti išvengti insulto ir širdies ligų.
- Naudinga sergant odos ligomis. Žalioji arbata ramina uždegimus, pagreitina ląstelių atsinaujinimą ir gali padėti sergant žvyneline.
Kontraindikacijos
Bet koks teigiamas poveikis gali virsti žala, jei nesilaikoma rekomendacijų. Negerkite žaliosios arbatos per daug, be to, labai svarbu žinoti naudingas šios arbatos savybes ir kontraindikacijas, kad nepakenktumėte sau.
Žmonės, sergantys šlapimo sistemos ir virškinimo trakto ligomis, žaliąją arbatą turėtų vartoti labai atsargiai. Žalioji arbata taip pat gali būti nerekomenduojama vartojant tam tikrus vaistus ir papildus. Visada laikykitės instrukcijų ir pasitarkite su gydytoju. Jei turite aukštą kraujospūdį ar turite miego sutrikimų, žaliąją arbatą vartoti turėtumėte labai atsargiai. Nėščioms ir žindančioms moterims, taip pat vaikams nepatartina gerti daug žaliosios arbatos.
Žalioji arbata vyresnio amžiaus žmonėms
Ši arbata ypač naudinga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms. Joje esantis taninas plečia kraujagysles, aktyvina deguonies apykaitą, stimuliuoja inkstų veiklą, stiprina širdį bei padeda šalinti toksinus iš organizmo. Fenolis taip pat skatina gerą kraujagyslių pralaidumą. Todėl žalioji arbata teigiamai veikia kraujodaros funkciją, stiprina raumenis ir kaulus, o be to palaiko skydliaukės veiklą.
Žaliosios arbatos sveikatą gerinantis poveikis ypač ryškus vyresniame amžiuje, kai žmogus pradeda priaugti svorio. Antsvoris didina širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto ir piktybinių navikų riziką, o taninai ir kiti arbatos sudėtyje esantys komponentai yra gera šių ligų profilaktikos priemonė. Pavyzdžiui, Vidurinėje Azijoje žmonės nuo seno geria žaliąją arbatą su kaloringu maistu, kad nejaustų sunkumo skrandyje. O be to, žaliosios arbatos dėka sumažėja cholesterolio kiekis kraujyje, o tai padeda apsisaugoti nuo aterosklerozės. Be to, arbata gaivina, malšina nuovargį ir turi baktericidinį poveikį, todėl sulaukus vidutinio amžiaus rekomenduojama įtraukti žaliosios arbatos gėrimo ritualą į savo kasdienybę.
Koks yra pagrindinis žaliosios arbatos privalumas?
Be jokios abejonės, žalioji arbata turi daug privalumų. Tačiau pagrindinis yra tas, kad joje yra daug antioksidantų, kurie gali padėti išvengti arba atstatyti tam tikrus ląstelių pažeidimus ir palaikyti bendrą jūsų sveikatą. Tad žalioji arbata yra tikrai verta dėmesio ir ją galite įtraukti į savo kasdienį racioną. Kokybiškos žaliosios arbatos galite įsigyti Bionaturalis.lt.
Kiek žaliosios arbatos galima gerti per dieną?
Jūsų sveikatai gali būti naudinga išgerti 1 – 3 puodelius žaliosios arbatos per dieną. Atminkite, kad žaliojoje arbatoje yra kofeino, todėl nepatariama kasdien gerti daugiau nei 4 – 5 puodelius.
Kada yra geriausias laikas gerti žaliąją arbatą?
Žaliojoje arbatoje esantis kofeinas stimuliuoja, skatina energiją ir sumažina mieguistumą. Tad žalioji arbata puikiai tinka gerti ryte. Galite ryte išgerti puodelį žaliosios arbatos kaip kavos pakaitalą, kad gautumėte energijos. Tačiau venkite gerti žaliają arbatą prieš miegą, kadangi kofeinas paprastai išlieka ir veikia jūsų kūne iki šešių valandų, todėl gali būti sunkiau užmigti.
Kaip gerti žaliąją arbatą siekiant maksimalios naudos sveikatai?
Kad žalioji arbata maksimaliai išryškintų savo skonį ir pasidalintų naudingomis savybėmis, užplikykite ir gerkite ją teisingai.
- Naudokite minkštą geriamąjį vandenį. Ne iš čiaupo, kadangi jame yra daug kietų priemaišų.
- Neleiskite arbatai per ilgai stovėti, nes skonis taps pernelyg kartus.
- Negerkite atvėsusios, pasidengusios plėvele arbatos. Ji turi būti geriama šilta.
- Galite gerti arbatą su mėtomis, natūraliais jazminų pumpurais ir medumi.
- Rinkitės aukštos kokybės veisles iš sveikų lapų ir pumpurų, surinktų patikimose plantacijose.
Kaip išsirinkti geriausią žaliąją arbatą?
Jei svarstote, kokią žaliąją arbatą pasirinkti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus:
Kilmės šalis
Aukščiausios kokybės žalioji arbata laikoma surinkta Kinijoje.
Arbatos aromatas ir išvaizda
Arbatos lapeliai turi būti vienodos, sodrios žalios spalvos. Priešingu atveju galime kalbėti apie žemos kokybės žaliavas. Arbatoje neturi būti dulkių, atliekų ir šakų. Arbata turi būti malonaus aromato.
Arbatos rinkimo data
Birią žaliąją arbatą reikia pirkti šviežią. Jei lapai laikomi per ilgai, jie gali prarasti skonį ir aromatą. Pasirinkite arbatą, kurios surinkimo data yra ne ilgesnė nei šeši mėnesiai. Pavasarį surinkta arbata bus subtilaus, švelnaus skonio ir aromato, kadangi yra šviežiausia, vasarą – sodresnio skonio, o rudenį – lengvai karti ir kiek stipresnė.
Kaip laikyti žaliąją arbatą?
Arbatą laikykite sandariuose stikliniuose ar keraminiuose induose, nes ji greitai sugeria kvapus ir gali prarasti aromatą. Tinkamumo laikas yra apie metus, tačiau įsigyjant visuomet pasižiūrėkite į galiojimo laiką, o jam pasibaigus ir nespėjus išgerti visos arbatos, verčiau ją išmeskite.
Susiję produktai
-
-30%SALEEkologiška
Ekologiška FAIRTRADE CUPPER arbata su laimu ir imbieru 35g
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page