Kalbant apie alyvuogių aliejaus naudą, dažniausiai manoma, kad jis visas naudingas savybes išlaiko tik naudojant jį šaltiems patiekalams pagardinti, o kepant jas praranda. Tačiau iš tiesų, alyvuogių aliejų galite naudoti ir kepimui. Svarbiausia tinkamai pasirinkti.
Koks alyvuogių aliejus yra geriausias kepimui?
Renkantis alyvuogių aliejų kepimui, svarbu žinoti jo smilkimo temperatūra: įkaitinus iki šios temperatūros, aliejuje pradeda keistis cheminė sudėtis ir išsiskiria kancerogeninės medžiagos. Tad geriausias alyvuogių aliejus kepimui, yra rafinuotas. Tai karščiui atspariausia aliejaus rūšis, nes ji pereina kelis apdorojimo etapus. Tačiau, žinoma, naudingos savybės, kurias turime omenyje kalbėdami apie alyvuogių aliejų, jame yra daug mažesnės. O nerafinuotas pirmojo spaudimo aliejus yra minimaliai apdorojamas, kad būtų išsaugotas maksimalus maistinių medžiagų kiekis.
Rafinuotas alyvuogių aliejus gerai toleruoja aukštą temperatūrą, turi ilgą galiojimo laiką, tačiau turi ne tokį ryškų kvapą ir skonį. Smilkimo temperatūra: extra virgin aliejaus ~ 160-190 °C, o virgin aliejaus ~ iki 210 °C. Tuo tarpu nerafinuotas alyvuogių aliejus yra ryškesnio skonio ir kvapo, nes praktiškai nėra apdorojamas. Dėl šios priežasties nerafinuotas aliejus išlaiko vitaminus ir kitas naudingas medžiagas. Tačiau jis prasčiau toleruoja karštį, jo smilkimo temperatūra yra iki 180-190 °C. Svarbu! Kad ir kokį aliejų pasirinktumėte kepimui, atminkite, kad jį galima naudoti tik vieną kartą. Likutį išpilkite ir kitam kepimui naudokite šviežią aliejų. Kokybišką alyvuogių aliejų galite įsigyti Bionaturalis internetinėje parduotuvėje.
Į ką reikia atsižvelgti kepant su alyvuogių aliejumi?
Štai keletas patarimų, kurie padės kepti su alyvuogių aliejumi saugiai
- Kepimui naudokite rafinuotą alyvuogių aliejų. Jis turi aukštesnę smilkimo temperatūrą ir yra mažiau linkęs oksiduotis. Tačiau galite naudoti ir nerafinuotą, bet tokiu atveju atkreipkite dėmesį į smilkimo temperatūrą.
- Neperkaitinkite alyvuogių aliejaus. Alyvuogių aliejaus smilkimo temperatūra yra maždaug 160-230 °C, priklausomai nuo jo rūšies. Jei įkaitinsite aliejų iki aukštesnės temperatūros nei jo smilkimo temperatūra, jis pradės skleisti dūmus ir kenksmingas medžiagas.
- Nemaišykite aliejų tarpusavyje. Nereikėtų stengtis taupyti į keptuvę pilant ir alyvuogių ir, pavyzdžiui, saulėgrąžų aliejų, kadangi skirtingų aliejų smilkimo temperatūra skiriasi. O tokiu atveju aliejus ne tik praranda visas naudingas savybes, bet ir gali susidaryti kenksmingi kancerogenai.
Alyvuogių aliejus: unikali sudėtis
Pagrindinė alyvuogių aliejaus paslaptis yra jo unikali sudėtis, tai nuostabus naudingų komponentų šaltinis, kuriuos žmogaus organizmas pasisavina beveik 100%. Alyvuogių aliejuje yra daug antioksidantų ir vitamino E, kuris padeda pasisavinti vitaminus A ir K. Šios natūralios „grandininės reakcijos“ rezultatas – bendros organizmo būklės bei odos, plaukų ir nagų būklės pagerėjimas.
Alyvuogių aliejaus nauda organizmui
- gali padėti pašalinti toksinus ir atliekas iš organizmo
- gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį
- gali padėti sumažinti lėtinį uždegimą
- gali išplėsti kraujagysles ir padėti normalizuoti kraujospūdį
- gali apsaugoti odą nuo neigiamo išorinės aplinkos poveikio, taip pat suteikti jai švelnumo ir elastingumo
- gali apsaugoti nuo priešlaikinio senėjimo
- gali sumažinti skrandžio rūgšties kiekį, taip pagerindamas virškinimo procesus
Atsižvelgiant į didelį produkto kalorijų kiekį, daugelis žmonių dažnai abejoja ir klausia, ar alyvuogių aliejus tinka svorio metimui. Tačiau jame esantys natūralūs riebalai yra labai naudingi kovojant su nutukimu. Sudėtyje esančios mononesočiosios rūgštys gali padėti greičiau pajusti sotumą ir sumažinti potraukį maistui ir taip išvengti persivalgymo. Alyvuogių aliejaus vartojimas taip pat gali būti naudingas diabetu sergantiems žmonėms.
Alyvuogių aliejaus nauda virškinimo sistemai
Alyvuogių aliejus gali būti labai naudingas virškinimo sistemai. Jis gali pagerinti skrandžio, žarnyno, kasos ir kepenų veiklą, taip pat paskatinti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų gijimą. Alyvuogių aliejus taip pat turi švelnų vidurius laisvinantį poveikį.
Alyvuogių aliejaus nauda širdžiai
Alyvuogių aliejus yra puiki priemonė, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai. Dėl galingų antioksidacinių polifenolių, Extra Virgin aliejus pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir saugo širdies ir kraujagyslių sistemą. Jis taip pat turi kraujagysles plečiantį poveikį, todėl gali sumažinti aterosklerozės išsivystymo riziką. Per dieną galite suvartoti maždaug du šaukštus alyvuogių aliejaus. Galite pagardinti juo salotas, dėti į sriubas, garnyrus ar marinatus.
Koks alyvuogių aliejus yra geriausias?
Geriausias alyvuogių aliejus yra aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo aliejus (Extra virgin). Tai nerafinuotas alyvuogių aliejus, kuris nebuvo termiškai apdorotas ir todėl išlaiko maksimalų maistinių medžiagų kiekį. O pagrindinis alyvuogių aliejaus kokybės rodiklis yra jo rūgštingumas. Rūgštingumo lygis nustatomas pagal oleino rūgšties kiekį 100 g produkto. Kuo mažesnis natūralus nerafinuoto alyvuogių aliejaus rūgštingumas, tuo aukštesnė jo kokybė. Aukštos kokybės aliejaus (Extra Virgin) rūgštingumas turi būti ne didesnis kaip 0,8%.
Kaip laikyti alyvuogių aliejų?
Svarbu ne tik mokėti pasirinkti tinkamą alyvuogių aliejų, bet ir jį laikyti tinkamomis sąlygomis. Kai kurios namų šeimininkės nedvejodamos deda aliejų į šaldytuvo lentyną. Manydamos, kad tai idealios sąlygos, alyvuogių aliejui. Tačiau šį aliejų reikia laikyti kiek kitaip.
Aliejų laikykite sandariame inde, geriausiai stikliniame, kambario temperatūroje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Tinkamomis sąlygomis alyvuogių aliejus gali būti laikomas iki 2 metų, neprarandant naudingų savybių. Prieš naudodami būtinai atkreipkite dėmesį į produkto išvaizdą, aromatą ir skonį. Jei juntamas nemalonus kartumas, greičiausiai aliejus sugedo.
Alyvuogių aliejus turi ypatumą: žemesnėje nei 12˚C temperatūroje aliejus gali pabalti ir pradėti kristalizuotis. Tačiau tai nereiškia, kad produktas yra sugedęs. Kambario temperatūroje aliejaus konsistencija ir spalva vėl taps tokia pati. Ir tai nepaveikia naudingųjų aliejaus savybių – jos išlieka nepakitusios.
Susiję produktai
-
Ekologiškas šalto spaudimo grynas alyvuogių aliejus BIONATURALIS 750ml
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Ekologiškas ypač tyras PREMIUM šalto spaudimo alyvuogių aliejus BIONATURALIS 500ml
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Ypač grynas alyvuogių aliejus NATURALISIMO (0.2%) 1L
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page